Okunma

1840

Kadınlarda Orta Yaş Bunalımı

Son zamanlarda 20'le ve 30'lu yaşlardaki kadınlarda çok sık görülmeye başlayan bir değişiklik var. Önlerinde daha çok zaman olmasına rağmen birdenbire orta yaş bunalımına giriyorlar. Bu durum genç kadınlar için önemli ve yaygın bir sorun olmaya başladı ama araştırmacılar da bunun sebebinin, herşeye küçük yaşta sahip olmak olduğunu söylüyorlar...

Amerika ve ingiltere'de üniversitelerin araştırma bölümleri bu yeni sorunla ilgili çalışmalar, araştırmalar yapıyorlar. Bir yanda tıp dünyası insan ömrünü uzatmak, gençlik döneminin süresini arttırmak için geceli gündüzlü çalışırken, bir yandan da gençlerin vakitsiz orta yaş bunalımından yakınmalarına çare aranıyor.


Gençler neden onlara çok uzak olan orta yaşlıların arasına katılmak için bu derece sabırsız oluyorlar? Sosyologlar ve psikologlar, bu konunun üzerinde çalışmalarını sürdürüyorlar. Bugüne kadar kesin bir sonuca varılamadıysa da suçlunun görüntüsü aşağı yukarı belli olmaya başladı.

Giyimde değişiklik başlıyor
Sosyologlar, yaşadığımız gelişmelerin, çok erken yaşlarda herşeye kavuşmanın kadınları bıkkınlığa sürüklediğini iddia ediyorlar. Çocuk denecek yaşlarda meslek sahibi olup, çok erken bir dönemde mesleklerinde adamakıllı ilerleyen kadınlar, ya da erken yaşlarda anneliği tadan küçük kadınlar, zamanla hayatlarında bir büyük değişikliğe yer olmamasından sıkılıyorlar. Ve tıpkı, gençlik yıllarını geride bırakmış, emeklilik çağına gelmiş hemcinsleri gibi, yaşlarına ve sosyal statülerine hiç uymayan davranışlar sergiliyorlar.

Erken orta yaş bunalımına giren genç kadınların bazıları birdenbire gardırobundaki kıyafetleri fazla genç işi bulup, daha ağır başlı kıyafetler giymek istiyorlar. Sonra da artık yaşlanmaya başladıklarına hükmederek sıkıntılı bir döneme giriyorlar. Bazıları ise tam tersine, tıpkı genç görünmeye heveslenen olgunluk çağındaki kadınlar gibi çok gösterişli, hatta çocuksu sayılabilecek kıyafetleri giymeye özeniyorlar. Ve gülünç duruma düştüklerini farkedince de üzülüyorlar.

Gençlerin erken yaşlarda bunalıma girmelerinin kaynağını çocukluk yıllarında aramak gerekiyor. Günümüzde çocuklar, genellikle bir şeye özenip, ona sahip olmak için çaba harcamak zorunda kalmıyorlar. İyi kötü, her türlü imkan çocuklara sunuluyor. Dar gelirli, hatta gelir düzeyi çok düşük ailelerde de çocukların istekleri birinci sırada yer alıyor. Bu çocuklar, daha oyun çağında ablalarının, annelerinin giydikleri elbiselerin benzerlerini giyebiliyorlar. Çocuk modası, büyükler için hazırlanmış modellerin küçük boylarda hazırlanmış benzerleri olunca, çocuklar için büyüdükleri zaman anneleri ve ablaları gibi giyinme hevesi ortadan kalkıyor.


Kız çocuklar, daha çocukluklarını tam olarak yaşamadan flört dönemine giriyorlar. Çocuk-genç kızlar, kadın-erkek ilişkilerinde de erken yaşlarda tecrübe sahibi oluyorlar. Ve sıralama böylece devam edip gidiyor. 20'li yaşlarının sonuna gelen genç kadınların içlerini yaşlanma korkusu sarıyor. Hayatta yapmak istedikleri her şeyi erken yaşlarda yaptıkları için geriye sadece bunalıma girmek kalıyor. Sağlık sorunlarıyla ilgili ürkütücü açıklamalar, kanser korkusu, kalp krizi tehlikesi genç kadınların yaşama sevincini azaltıyor. Hatta bazı durumlarda, yaşama sevincinden eser kalmıyor. Gencecik kadınlar, hayatta hiç bir beklentisi kalmamış, hastalanıp ölümle burun buruna gelme korkusu içinde yoğrulan kişiler oluyorlar. Bu düşüncelerden kurtulmak için de hala genç olduklarını kanıtlama derdine düşüyorlar. Belirttiğimiz gibi, çocuklaşmaya yönelen genç kadınlar, gülünç durumlar yaratıyorlar.


Flört bile erken yaşanıyor

Aslında her yaşın kendine özgü özellikleri olduğunu kabul etmek ve her yaşı geldiği zaman yaşamak; gençlik çağında orta yaş bunalımına girmeyi önleyebilir.

Çalışan genç kadınların omuzlarına yüklenen ağır sorumluluklar yüzünden hayattan bıkmaları ihtimali de gözardı edilmemeli. İş hayatında stres pek çok genci depresyona sürüklüyor. Bu hastalığa yakalandıklarını bilmeyen gençler, kendi kendilerine artık yaşlanmaya başladıklarını düşünüyorlar. Bu düşünce de yeni bunalımlara yol açıyor. Çok hızlı bir şekilde başarıya ulaşma mücadelesine girmek ruhsal sorunlar yaratıyor. Bunların başında da erken gelen orta yaş bunalımı var. Başarıya ulaşmak, mutluluğu yakalamak gibi hedefler için acele etmenin yararından çok zararı olduğu kesin. Çünkü, hayatın her döneminin ayrı bir güzelliği var  Yorumlar

 
Rastgele Konular
Son Eklenenler
Ceza Cezanın hayatı

Makyaj yapan kadınlar daha başarılı

Eşeğin o büyük aleti

Fazla Kilolarınızdan Hamileliğinizde Kurtulun

Telnet Komutlari, Chat

http://www.sohbetsohbet.org

http://www.sohbetsohbet.org

Bedava sohbet odaları

Sohbetci Sohbet | Sohbet'e Bağlan!

Sevmek ne demek ?

 

 
WebMaster : Ahmet Kadir Yalçın

Hosting : Şeker Shell Internet Hizmetleri

Copyright 2010 Her Hakkı Saklıdır. sohbetsohbet.org